Osta targalt

Osta targalt

Kuidas kontrollida usaldusväärsust?

Kasuta KKK meetodit: kontaktid, kommentaarid, katse. Igal ettevõtjal peaksid veebilehel kirjas olema tema kontaktandmed, mida tasub kontrollida enne võimalike tarne-, toe- või tagastusprobleemide tekkimist näiteks Google Mapsi ja StreetView abil.

Ettevõtte mainest annavad ettekujutuse kommentaarid − vaata, kas müüjal on pikemat aega aktiivne Facebooki konto, ning jälgi sealset klientide tagasisidet, samuti uuri hinnavaatlus.ee foorumeid ja hinnanguid ning tuttavate tegelikke ostukogemusi. Kui jääb väikegi kahtlus, katseta suhtlust ning saada müüjale e-kiri või helista, küsides näiteks tarnevõimaluse kohta Eestisse. Kui müügieelne suhtlus pole kraps ja viisakas, siis vaevalt see hiljem paremaks muutub.Kuidas kontrollida e-poe usaldusväärsust?

Ettevõte või eraisik?

Selgita müüja taust välja enne ostu sooritamist ning jälgi, et makse saajaks oleks sama ettevõtja, kontrollides pangaülekande või PayPali makse saaja välja. Krediitkaardimakseid saavad vastu võtta vaid ettevõtjad, samas on selliste teenuste nagu Western Unioni puhul saajaks alati eraisik. Eesti ettevõtte puhul võid lisa kindluse saamiseks kontrollida selle eksisteerimist ka äriregistrist.

Müüja soovib tasumist ülekandega

Kuigi tasumine pangaülekandega on müüjale soodsam (ülekande eest tasub ostja, müüja ei maksa krediitkaarditehingu vahendustasu), puudub sellisel juhul võimalus makse tühistamiseks. Kasuta pangaülekannet ainult kaupleja puhul, kelle usaldusväärsuses oled täiesti kindel, ning jälgi alati, et makse saajaks oleks sama ettevõtja, kellega oled sõlminud müügilepingu. Krediitkaardimakse eest küsitav teenustasu on sageli märk sellest, et kaupleja soovib Sind suunata riskantsema pangaülekande peale.

Mida teha, kui tellitud kaup ei sobi?

Euroopa Liidus kehtivad e-kaubandusele ühtsed reeglid: tarbijal on õigus kaup ilma põhjendamata tagastada, andes sellest kauplejale teada 14 päeva jooksul alates kauba kättesaamisest. Teatest alates on Sul kauba tagastamiseks aega 14 päeva, samuti peab müüja tagastama 14 päeva jooksul tasutud summa, sh tarnekulud.

Kauba tagastamiskulud jäävad Sinu kanda vaid juhul, kui müüja on Sind enne tehingu tegemist sellest teavitanud. Tagastatav kaup peab olema kasutamata, st et kaupa võib proovida nagu poeski, kuid jäta riietele külge sildid ja ära niida niidukiga muru! Kui oled kaupa rikkunud, on müüjal õigus nõuda kauba väärtuse vähendamist.